Jak udekorować kwiatami kościół na czas ślubu?

udekorowany kościół na ślub

Dekoracja kościoła na ślub może przysporzyć nie lada kłopotów. Z jednej strony trzeba połączyć różne dodatki w taki sposób, aby stworzyć spójną i efektowną kompozycję. Z drugiej strony musimy sprostać zaleceniom i ograniczeniom stawianym przez proboszcza. Zanim Para Młoda zacznie snuć swoje oryginalne wizje, warto zapoznać się z krótkim przewodnikiem po kwiatowych dekoracjach.

O czym należy wiedzieć, dekorując kościół na czas ślubu?

Często się zdarza, że ograniczenia dotyczą kwiatów na ołtarzu. Zgodnie z przyjętymi zwyczajami może się nimi zajmować jedynie konkretna osoba wyznaczona z parafii. Co więcej, kompozycje nie mogą niszczyć zabytkowych elementów kościoła, np. ścian, posadzek czy ławek. Zanim wybierzesz najpiękniejsze dekoracje, przede wszystkim sprawdź, jakie są realne możliwości montażu w budynku.

Co wybrać na dekorację kościoła na ślub?

Zgodnie ze sztuką florystyczną dekoracje kościoła na ślub muszą być ozdobą, która doskonale wydobędzie piękno całego wnętrza. Kompozycje kwiatowe nie mogą zatem zasłaniać wspaniałych detali architektonicznych. Inaczej będą dekorowane kościoły zabytkowe, inaczej obiekty drewniane, a jeszcze inaczej nowoczesne świątynie. Styl architektoniczny, rodzaj ławek, ornamentyka, oświetlenie są elementami, które wpływają na charakter ślubnej dekoracji.

W drewnianych lub zabytkowych kościołach – często niewielkich – najlepiej postawić na prostotę. Niepotrzebne będą szykowne tiule przy ławkach czy bogate elementy materiałowe. W takich okolicznościach sprawdzą się niewielkie bukiety, zielone akcenty, czyli wszystko to, co kojarzy się z naturą.

Inaczej ma się sprawa w przypadku kościołów barokowych, które wyróżniają się większymi rozmiarami, kunsztowną ornamentyką i monumentalizmem. Warto zatem swoje kompozycje kwiatowe dopasować do charakteru wnętrza takiej świątyni. Uznaniem cieszą się dekoracje kwiatowe znajdujące się na specjalnych postumentach czy spektakularne aleje z lampionami.

Wróć do bloga